ZABIEGI

Korony porcelanowe

Jeżeli ząb się złamie lub jest na tyle zniszczony, że trudno go odbudować przy pomocy zwykłego wypełnienia, z pomocą przychodzą korony, czyli pełne pokrycie zęba porcelaną. Korony porcelanowe jako odbudowy protetyczne są stosowane, aby odtworzyć brakujące tkanki zęba. Często zakładane są na zęby leczone kanałowo, aby je wzmocnić. Wykonanie korony odbywa się na zaledwie dwóch wizytach.

Przebieg zabiegu

Pierwsza wizyta

Zaczynamy od znieczulenia i przygotowania łoża zęba, aby stworzyć miejsce na koronę. Następnie wykonujemy skan 3D lub przygotowujemy tradycyjny wycisk, na podstawie którego ceramista wykonuje w laboratorium koronę porcelanową. Aby zachować normalne funkcjonowanie, wykonujemy koronę tymczasową, która jest zacementowana tak, aby łatwo można było ją zdjąć bez ryzyka zniszczenia lub naruszenia łoża.

Druga wizyta

Zdejmujemy koronę tymczasową i zakładamy ostateczną koronę porcelanową. Nowy ząb ma taki sam kształt i kolor, jak sąsiednie zęby, dzięki czemu wygląda estetycznie i bardzo naturalnie.

PRZYKŁAD ZABIEGU Z UŻYCIEM KORON

Problem

Problem

Pacjentka zgłosiła się z potrzebą poprawy estetyki zębów. Chciała,aby jej uśmiech znów był świeży i promienny jak kiedyś.W badaniu widoczne były liczne ubytki erozyjne. Erozja to proces chemiczny, może powstawać na skutek jedzenia dużej ilości cytrusów, słodzonych napojów, ale również przez choroby takie jak refluks, bulimia czy anoreksja. Chciałam nie tylko odbudować wszystkie powierzchnie zębów, ale również podnieść wysokość zwarcia.Dlatego też zdecydowałam się na pełną rehabilitację. Wykonaliśmy 24 korony pełnoceramiczne. To co dla mnie ważnego idealny stan dziąseł i piękny uśmiech mojej pacjentki.

Rozwiązanie

Przez wyraźne uszkodzenia zębów podjęliśmy decyzję o odbudowie całej ich powierzchni i utraconej wysokości, dzięki czemu możliwe było uzyskanie maksymalnie naturalnego efektu. W sumie założyliśmy dwadzieścia cztery korony pełnoceramiczne w kolorze pasującym do skóry pacjentki. Efektem były idealnie zdrowe dziąsła i piękny, naturalny uśmiech. Pacjentka podsumowała, że jej zęby wyglądają tak, jakby znów miała dwadzieścia lat.

Przed

Po leczeniu

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O KORONACH

Jak długo będzie mi służyć korona?

Korona porcelanowa służy średnio 10-12 lat.

Czy pod koroną może pojawić się próchnica?

Tak, próchnica może zaatakować ząb pod koroną. Dlatego należy dokonywać regularnych przeglądów i dbać o korony tak, jak o naturalne zęby.

Czy aby założyć koronę, ząb musi być leczony kanałowo?

Nie, jeśli jest przynajmniej 50% własnej tkanki zęba. W przeciwnym razie ząb wymaga leczenia kanałowego i wykonania wkładu koronowo-korzeniowego. Dopiero na tak przygotowany ząb zakładana jest korona.

Czy z koroną mogę normalnie jeść?

Tak, korony w pełni zastępują naturalne zęby.

Czy nitkowanie może poluzować koronę?

Przy prawidłowym nitkowaniu – nie.

Jakie są wskazania do zrobienia korony?

Najczęstszymi wskazaniami jest złamanie zęba, mocne zniszczenie przez próchnicę lub zalecenie przez endodontę wzmocnienia zęba po leczeniu kanałowym.

Czy szlifowanie zęba pod koronę jest bolesne?

Zabieg przebiega w znieczuleniu, dlatego jest bezbolesny. Po ustąpieniu znieczulenia możliwe jest odczuwanie delikatnej nadwrażliwości.

Jakie są wskazania tuż po założeniu korony?

Przez około dobę należy unikać lepkich pokarmów, takich jak karmel.