ZABIEGI
Korony porcelanowe
Jeżeli ząb się złamie lub jest na tyle zniszczony, że trudno go odbudować przy pomocy zwykłego wypełnienia, z pomocą przychodzą korony, czyli pełne pokrycie zęba porcelaną. Korony porcelanowe jako odbudowy protetyczne są stosowane, aby odtworzyć brakujące tkanki zęba. Często zakładane są na zęby leczone kanałowo, aby je wzmocnić. Wykonanie korony odbywa się na zaledwie dwóch wizytach.
WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O KORONACH
Jak długo będzie mi służyć korona?
Korona porcelanowa służy średnio 10-12 lat.
Czy pod koroną może pojawić się próchnica?
Tak, próchnica może zaatakować ząb pod koroną. Dlatego należy dokonywać regularnych przeglądów i dbać o korony tak, jak o naturalne zęby.
Czy aby założyć koronę, ząb musi być leczony kanałowo?
Nie, jeśli jest przynajmniej 50% własnej tkanki zęba. W przeciwnym razie ząb wymaga leczenia kanałowego i wykonania wkładu koronowo-korzeniowego. Dopiero na tak przygotowany ząb zakładana jest korona.
Czy z koroną mogę normalnie jeść?
Tak, korony w pełni zastępują naturalne zęby.
Czy nitkowanie może poluzować koronę?
Przy prawidłowym nitkowaniu – nie.
Jakie są wskazania do zrobienia korony?
Najczęstszymi wskazaniami jest złamanie zęba, mocne zniszczenie przez próchnicę lub zalecenie przez endodontę wzmocnienia zęba po leczeniu kanałowym.
Czy szlifowanie zęba pod koronę jest bolesne?
Zabieg przebiega w znieczuleniu, dlatego jest bezbolesny. Po ustąpieniu znieczulenia możliwe jest odczuwanie delikatnej nadwrażliwości.
Jakie są wskazania tuż po założeniu korony?
Przez około dobę należy unikać lepkich pokarmów, takich jak karmel.